Twój Dietetyk

Psychodietetyka

Od stycznia wprowadziłam do oferty psychodietetyczne podejście do odchudzania.

 

Psychodietetyczne czyli jakie?

 

Ile razy próbowałaś odchudzać się od jutra, od nowego miesiąca, od nowego roku? Ile diet przerobiłaś ze świetnym krótkotrwałym efektem, a efekt jojo wszystko zepsuł? Co najmniej kilka? Masz dość próbowania ciągle od nowa i nie wierzysz, że kiedykolwiek uda się schudnąć?  W takiej sytuacji z pomocą przychodzi psychodietetyka. Psychodietetyka czyli połączenie wiedzy z obszaru psychologii i dietetyki.

 

Psychodietetyka uwzględnia psychologiczne podłoże odżywiania. Skupia się na rozpoznaniu nawyków i zachowań żywieniowych, a nie kładzie nacisku wyłącznie na leczeniu nadwagi czy otyłości. Kilogramy czy kalorie nie są tu najważniejsze. Dopiero gdy rozpoznamy przyczyny, schematy naszego działania, przekonania, możemy skutecznie i trwale zmienić odżywianie, na całe życie.

 

Psychodietetyka duże znaczenie nadaje pracy nad trwałą zmianą, która jest procesem. Unika korzystania wyłącznie z jadłospisu. Szukamy przyczyny problemów w relacji z jedzeniem – przyglądamy się zachowaniom, myślom i emocjom. Ustalamy cele, szukamy wewnętrznej motywacji i wokół niej stopniowo budujemy nowy styl życia dostosowany do naszych potrzeb i indywidualnych preferencji.

 poranne rytualy

 

Obserwujemy swoje nawyki, potrzeby, stawiamy czoło przekonaniom, zdobywamy wiedzę na temat zdrowego odżywiania i na bazie tego wszystkiego wprowadzamy zmiany w codziennym życiu. Samo słowo “dieta” kojarzy się negatywnie i z wyrzeczeniami, które trwają określony czas. W psychodietetyce unika się takiego podejścia, stawiamy na zmianę stylu życia, która przynosi szereg odczuwalnych korzyści na wielu obszarach życia danej osoby.

 

Praca rozpoczyna się zwykle od przeprowadzenia wywiadu żywieniowego i zdrowotnego – i tu zazwyczaj kończy się wspólny mianownik konsultacji psychodietetycznych. Nie ma jednego z góry ustalonego procesu, nie ma dwóch takich samych spotkań. Istnieją pewne standardy pracy, jednak przebieg spotkań zależy w głównej mierze od tego, z jakim problemem zgłasza się klient, a także etapu, na jakim się aktualnie znajduje. Inaczej wygląda praca z klientem zmagającym się z kompulsywnym objadaniem, a inaczej z takim, który wpadł w pułapkę ciągłego odchudzania.

 

W czym może pomóc psychodietetyczne podejście do odżywiania?

Praca z psychodietetykiem pomoże Ci:

  • zrozumieć przyczynę Twoich problemów z wagą,
  • wypracować zdrowe nawyki żywieniowe,
  • skutecznie pozbyć się nadmiaru kilogramów bez efektu jo-jo,
  • wzmocnić wewnętrzną motywację w dążeniu do zdrowego trybu życia,
  • wykształcić w sobie pozytywny obraz własnego ciała,
  • nauczyć się konstruktywnie radzić sobie ze stresem i emocjami w inny sposób niż poprzez jedzenie.

 

Do kogo skierowana jest współpraca psychodietetyczna?

Z takiej usługi może skorzystać KAŻDY. Skuteczne wsparcie oferuję między innymi gdy:

  • czujesz, że posiadasz niewystarczającą wiedzę na temat zdrowego odżywiania czy skutecznych technik odchudzania lub chciałbyś ją usystematyzować,
  • podejmowałeś wielokrotne próby schudnięcia bez trwałych efektów,
  • nie potrafisz utrzymać motywacji i wytrwałości w dążeniu do celu, jakim jest zdrowe odżywianie,
  • masz problem z rozróżnieniem uczucia głodu czy napięcia i chcesz zwiększyć swoją świadomość i rozpoznawać sygnały płynące z ciała,
  • masz wrażenie, że Twoje życie krąży wokół jedzenia i diety,
  • odczuwasz bezsilność i przygnębienie na skutek niemożności poradzenia sobie ze swoją wagą,
  • waga powoduje u Ciebie zaniżoną samoocenę,
  • nie umiesz radzić sobie ze stresem lub emocjami inaczej niż poprzez jedzenie.

 

Psychodietetyka poszerza horyzont dietetyki, pozwala spojrzeć holistycznie na pracę, daje świetne narzędzia. W ramach takiej współpracy pacjenci zmieniają swoje nawyki, uczą się redukować napięcie w inny sposób niż z użyciem jedzenia, regulują swój tryb odżywiania.  Okazuje się, że gdy zmieniamy nawyki – spadek masy ciała staje się efektem ubocznym.

Stosuję podejście indywidualne, dlatego – w zależności od rodzaju problemu i towarzyszących mu trudności – współpraca z każdym pacjentem wygląda inaczej: czasem wystarczy sama edukacja żywieniowa, a innym razem potrzebna jest całkowita zmiana nawyków. Z tego też względu różny może być zarówno czas spotkań, jak też ich częstotliwość. Zadzwoń by dowiedzieć się więcej 600-188-133